2022 Türkiye Insurtech Ödülleri

2022 Türkiye Insurtech Ödülleri Nedir?

Sigorta sektöründe dijital dönüşümü hedefleyen 2022 Türkiye Insurtech Ödülleri, Türkiye’deki ilk ve tek Insurtech ödül organizasyonudur. Insurtech Hub olarak Insurtech Ödülleri etkinliğinde katılımcılara geri bildirimleri, ipuçlarını ve işlerine özel iyileştirmeler yapma fırsatlarını kapsayan değerlendirme sağlayarak adayları daha iyi noktalara taşımak hedeflenir.

Sigorta sektöründe dijital dönüşüm farkındalığını arttırmak adına geliştirilen ve Jüri Heyeti tarafından değerlendirilip dereceye giren projeler / ürünler ödüllendirilir. Insurtech Ödüllerine, InsurTech çözümlerini benimseyen sigorta sektöründeki tüm sigorta şirketleri, acenteler, brokerlar, bankalar, eksperler, servisler, hastaneler ve birçok startup katılım sağlayabiliyor. Özellikle Insurtech Hub üyelerine ve start-uplara ücretsiz başvuru imkanı sağlayan Insurtech Ödülleri 2022; Antalya’da gerçekleşecek olan Uluslararası Sigortacılık Fuarı ve Kongresi’nde yer alacak olan Insurtech Konferansları 2022’de duyurulacaktır.

Ödül ve Şartlar

Seçim kriterlerine uygun olan ve başvurusunu zamanında tamamlayan aday projeler; sigorta sektörünün deneyimli ve önde gelen isimlerinden oluşan Jüri Heyeti tarafından değerlendirmeye alınır. Her bir proje için en az 5 jüri üyesi tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda seçilen finalistler arasından her kategoriden ilk 3 proje belirleniyor. Belirlenen finalistlerin incelenmesi sonucunda ödüller sahiplerini buluyor. Ödül değerlendirme konuları arasında Blockchain, Yapay Zeka (AI), Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi birçok teknoloji bulunmasının yanında en Insurtech Banka, Insurtech Broker, Insurtech Sigorta Şirketi gibi alanlarda da değerlendirme yapılıyor.

Başvuru Nasıl Yapılır?

İlgili adaylar, Insurtech.org websitesinden ulaşabileceği “Insurtech Ödülleri Başvuru Formu” kısmından başvuru yapabilir.

*Insurtech Hub üyesi şirketler ve start-uplar için başvuru ücretsizdir.

Sonuçların açıklanması; 03 – 05 Mart 2022 Uluslararası Sigortacılık Fuarı ve Kongresi dahilinde düzenlenecek olan 2022 Insurtech Konferanslarında sonuçlar duyurulacaktır.

Başvuru Şartları

  • Aday projenin değerlendirmeye alınabilmesi için, kategoriler sayfasında belirtilen mevcut kategorilerden birine içerik bakımından uygun olması gerekmektedir.
  • Başvuru sahibi, başvuru esnasında girmiş olduğu tüm bilgilerin (proje sahibi, şirket bilgileri, tanıtım yazısı, içeriği, fatura bilgileri vs.) doğruluğunu kabul eder.
  • Kullanıcı adı ve şifre girişi ile ziyaret edilebilen projeler, jüri için değerlendirme süresince kullanacakları özel bir kullanıcı adı ve şifre sağlamaları durumunda değerlendirilecektir. Belli bir ücret karşılığında ziyaret edilebilen projeler ise, jürinin değerlendirme yapabilmesi için ücretsiz deneme süresi önermeleri durumunda organizasyona katılabilecektir.
  • Adaylık başvurusu yapılan projenin, başvuru tarihinden itibaren final değerlendirmelerinin sonuna kadar ulaşılabilir durumda olması gerekmektedir.
  • Tüm başvurular, online ortamda alınmaktadır. Başvurularda projeye tüm erişim bilgilerinin doğru ve eksiksiz şekilde girilmelidir. Projenin farklı dillerde seçenekleri varsa, mutlaka Türkçe içerikli sayfaların bulunması gerekmektedir. Aynı şekilde mobil uygulamalar için de projenin adının ve indirme linkinin doğru ve eksiksiz biçimde girilmesi gerekmektedir.
  • Insurtech Hub web sitesinde ilan edilen başvuru ücretleri geçerli olup, başvuru ücreti ödenen projelerin başvuruları kabul edilerek, değerlendirmeye alınırlar. Başvurusu tamamlanmış projeler için başvuru sahibine ücret iadesi yapılmaz.
  • *Herhangi bir kategoride yeterli başvuruya ulaşılamadığı takdirde InsurTech Hub ilgili kategoriyi kapatma hakkına sahiptir.

Finalistlerin Değerlendirme Süreci & Kriterleri

2022 Türkiye Insurtech Ödülleri için etkinlik takviminde belirtilen başvuru süreci tamamlandıktan sonra, Insurtech Hub web sitesinde, jüri üyelerinin katılımıyla değerlendirme süreci başlar. Başvurusu tamamlanmış olan tüm projeler, kategori bazında rastgele biçimde jüri üyelerine dağıtılır. Her bir proje için en az 5 jüri üyesi tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda her kategoride en yüksek oyu alan 5 proje finalist olacak ve ilk 3’ü ödül almaya hak kazanır. Kategoriden bağımsız en yüksek puanı alan şirket “Yılın En Insurtech Ödülünü” kazanmaya hak kazanır.
“Kategori Birincisi” olarak belirlenen projelere düzenlenecek olan ödül töreninde sahnede ödül takdimi yapılır.

Kullanıcı Deneyimi

Bir projenin, ürünün veya teknolojinin içerik ve süreç açısından ne açıdan başarılı olduğu değerlendirilir. Kullanıcıların deneyimlerini iyileştirmek sigorta şirketi müşterilerinin birincil talepleridir.

Süreç İyileştirme

Projenin, ürünün veya teknolojinin
sigorta süreçlerinin bütününde
hangi süreçlerini ne düzeyde
iyileştirdiği ve iyileştirilen sürecin
sağladığı kazanımlar başarıyı
artırıcı önemli bir unsurdur.

Özgünlük


Sunulan projenin, ürünün veya
teknolojinin özgün ve daha önceki
deneyimlerden farklılaşmasını
sağlayacak şekilde oluşturulmuş
olması özgün bir proje ve pazarda
tutunma açısından gerekliliktir.

Uyumluluk

Hazırlanmış ve sunuma hazır bir
projenin, ürünün veya teknolojinin
sigorta süreçlerinin diğer tüm
noktalarında uygulanabilir ve
uyarlanabilir olması bir avantajdır

.

Teknik Altyapı

Projenin, ürünün veya teknolojinin
tüm yapısını ve kapsamını içeren
teknik ve yazılımsal altyapı, sürecin
sorunsuz ve doğru biçimde işlemesi
için gereken en önemli kriterdir.

İçerik

İyi oluşturulmuş içerikler ile
düzenlenmiş projeler,ürünler,
teknolojiler veya uygulamalar
kullanıcıların anlaması, verim
alması ve daha sık kullanımı gibi avantajlar sağlamaktadır. 

Jüriler

fatih-acer-1

Fatih Acer

Insurtech Hub İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı

Prof. Dr.
Selim Yazıcı

FinTech İstanbul Kurucu Ortağı ve İstanbul Üniversitesi Profesörü

Sinem Cantürk

KPMG Türkiye Bilgi Sistemleri Risk Yönetimi Bölüm Başkanı ve Şirket Ortağı

Selcen Gür

Sigorta ve Reasürans Brokerleri Derneği Başkanı

Orhan Tanışman

Yıldız Teknopark Genel Müdürü

Zeynep Stefan

Insha Ventures Risk Yönetimi, Uyum ve Sürdürülebilirlik Direktörü

İlker Arabacı

Eureko Sigorta Bilgi Teknolojileri ve Dijital Kanallar Genel Müdür Yardımcısı

Özgür Obalı

Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri

Cüneyt Kırlar

Deloitte Türkiye Risk Danışmanlığı Lideri

Ali Tuğrul Uzun

KPMG Türkiye Sigortacılık Sektör Lideri

Mahir Çipil

Bupa Acıbadem Sigorta CCO & İcra Kurulu Üyesi

Mehmet Abacı

Anadolu Sigorta CIO

Levent Korkut

TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı

Ahmet Nedim Erdem

TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı

Mevlüt Söylemez

TOBB Sigortacılık Müdürü